Kreatívny krúžok

Vedie: Mgr. DOBROVIČOVÁ Mária

Kreatívny krúžok 2013/2014

Kreatívny krúžok pracuje pod vedením p. uč. Márie Dobrovičovej. Členovia krúžku sú žiaci 2. stupňa, teda 5. - 9. ročníka. Tento rok sa záujemci pravidelne stretávali každý pondelok.
Krúžok a jeho činnosť sa zameriava nielen na uspokojenie potreby žiaka výtvarne sa prejaviť, ale aj na obohatenie jeho vedomostí z oblasti výtvarného umenia, dejín umenia, rozličných výtvarných techník a využitia materiálov. Krúžok spolupracuje s krúžkom detskej tvorivosti, ktorý sa uskutočnuje na prvom stupni pod vedením p. uč. Sobotovej, najmä pri organizovaní sezónnej výzdoby okien a interiéru školy pri rozličných príležitostiach.

Venujeme sa témam a technikám, ktorým nie je možné venovať väčšie množstvo času na hodinách výtvarného umenia a výchovy umenia. Naša práca sa zameriava na výzdobu sezónnej výzdoby okien školy a priestorov školy pri rôznych príležitostiach (Deň zdravej výživy, Jesenná výstavka, Deň jablka, a i.). Okrem bežných výtvarných techník sa zapodievame praktickými zručnosťami v oblasti aranžovania, dekorácie (Adventný veniec, jarné dekorácie na stôl) a šperkárstva. Skúšame možnosti papiera (valentínky, fleurorigami, origami hviezdy, pedig, mramorovanie, twistart), modelujeme (náramky a náušnice z kera hmoty), pečieme (pečené vianočné ozdoby), servítkujeme a separujeme (ozdoby z PET fliaš). V budúcnosti sa krúžok plánuje posunúť do oblasti klasických aj digitálnych výtvarných techník (Photoscape, Photomorphing, Photofilter, Windows Movie Maker a iné).

Cieľom krúžku je naučiť žiakov kresliť, vnímať, tvoriť a prežívať veci okolo seba – pozerať sa na veci a svet „inými“ očami. Krúžok je určený pre všetkých, ktorí chcú v živote niečo dokázať, pre tých, ktorí chcú na sebe pracovať. Činnosť krúžku pomáha rozvíjať tvorivosť, podporuje kreativitu, fyzickú zručnosť a jemnú motoriku. Žiaci získavajú väčšiu zručnosť v oblasti kresby a maľby rôznymi technikami (kresba ceruzou, tušom, uhlíkom, učia suchý a mastný pastel, kolorovaná kresba, anilín, akvarel, tempera, akryl, kombinované techniky). Učia sa pracovať so svetlom, tieňom a polotieňom, farbou a ich vhodnými kombináciami. Žiaci svoje práce môžu prezentovať na školských nástenkách, výstavách a iných školských akciách. Okrem toho sa zapájame aj do výtvarných súťaží nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Jedným z cieľov krúžku je aj odborná príprava žiačok najmä končiacich ročníkov na talentové skúšky na stredné školy.

12 jún 2014 | Mgr. Dobrovičová Mária

Galéria kreatívneho krúžku 2013/2014