O škole

Profil školy

O škole

V školskom roku 2013/2014 navštevuje školu 335 žiakov. Na prvom stupni je 7 tried, na druhom stupni 10 tried, spolu 17.
V škole pracuje 30 pedagogických pracovníkov. Starostlivosť o deti a chod školy udržuje aj ďalších 9 nepedagogických pracovníkov.
Škola umožní všetkým žiakom získať dostatočné všeobecné vedomosti a zručnosti vo všetkých všeobecnovzdelávacích predmetoch. Dá šancu každému žiakovi, aby sa rozvíjal podľa svojich schopností a bolo mu umožnené zažiť úspech. Nájsť také schopnosti u žiaka, aby mu umožnili vyniknúť a zažiť úspech.

Za najpodstatnejšie považujeme:
  • jazykovú spôsobilosť žiakov a komunikačné zručnosti
  • osvojenie práce s informačnými technológiami
  • dôraz na manuálne zručnosti žiakov
  • pohybovú a športovú prípravu od 1. ročníka
  • ochranu životného prostredia
  • naplnenie voľného času detí ponukou a záujmových útvarov v Školskom stredisku záujmovej činnosti a Školskom klube detí

Pod jazykovou spôsobilosťou rozumieme predovšetkým ovládanie materinského jazyka a osvojenie si základov dvoch svetových jazykov.

Predmet slovenský jazyk a literatúra je zameraný na rozvoj komunikačných zručnosti žiaka, jeho schopnosť verejne vystupovať, prezentovať a obhájiť vlastný názor, adekvátne komunikovať s prihliadnutím na komunikačnú situáciu a vedieť pohotovo riešiť problémy.

K našim prioritám patrí aj posilnenie záujmu žiakov o matematiku ako aj podpora manuálnych zručností v predmetoch pracovné vyučovanie - svet práce a technika.

Informačné technológie sa stali súčasťou každodenného života, a preto je dôležité, aby žiaci s nimi vedeli pracovať od najútlejšieho veku s rešpektovaním právnych a etických zásad používania informačných technológií a ich produktov. Práca s počítačom sa vyučuje už od druhého ročníka v predmete informatická výchova, ktorého cieľom je hravou formou naučiť žiakov využívať informačné technológie s možnosťami kreslenia, trénovania počítania, písania a ďalších najtypickejších druhov aplikácií.

V dnešnej dobe nesmieme zabúdať ani na pohyb a telesnú kultúru našich detí. Žiaci majú možnosť rozvíjať pohybové aktivity už od 1. ročníka nielen na hodinách telesnej výchovy ale predovšetkým v predmete pohybová príprava pod vedením skúseného vyučujúceho telesnej výchovy.

V popoludňajších hodinách majú žiaci na výber množstvo záujmových útvarov športového, vedomostného a umeleckého charakteru v ŠSZČ. Samozrejmosťou je organizovanie plaveckého, lyžiarskeho výcvikového kurzu, školy v prírode a školských výletov a ďalších školských akcií organizovaných školou.

Škola je dlhodobo zapojená do rôzných projektov, napríklad Otvorená škola; Hranica je niť, ktorá nás spája; Národný projekt vzdelávania učiteliek materských škôl; Infovek; Mliečna školská liga; Školské mlieko; Obnova a modernizácia ZŠ s MŠ Brezovica a ďalšie. V rámci environmentálnej výchovy sa žiaci zapájajú do projektov Deň Zeme; Recyklohra; Neseparujte sa - separujte s nami; a ďalšie. Čo sa týka medzinárodnej spolupráce, škola nadviazala kontakt s družobnou školou: Gimnazjum im. Jána Pawla II. w Zrecinie, s ktorou sa podieľala na projekte s názvom Hranica je niť, ktorá nás spája.

Vzájomný vzťah medzi školou, žiakmi, rodičmi a ďalšími fyzickými a právnickými osobami, ktoré sa na výchove a vzdelávaní v škole podieľajú:
  • -spolupráca s Radou rodičov
  • využitie rodičovského príspevku:
    • pomoc pri materiálnom zabezpečení vyuč. procesu
    • zakúpenie vecných odmien pre najúspešnejších žiakov školy
    • ceny do školských súťaží a akcií
  • mimoškolské akcie, vystúpenia pre rodičov